Biruni Kulesi

Mimari Sınıfının En Çarpıcı Gökdeleni

Fizik Matematik Astronomi Doğa Bilimi

Antikitera Kulesi, Cro – Magnon merkezinde bulunan 350 m  yüksekliğinde bir ofis ve alışveriş kulesidir ve şehrin başlıca simge yapılarından biridir. Cro – Magnon de bir ada üzerinde olduğu için, kule açık havalarda şehrin hemen her yerinden görülebiliyor. Tasarımı mimar M.Emin Çelik’e ait olan Biruni Kulesi farklı tasarımı ile dikkat çekiyor .

Binanın alt katlarında sergi alanları, konferans alanları ve alışveriş merkezi yer alırken, yukarıdaki ofis katlarının eğimli cephesi altında bir dizi üçlü yükseklikte alanla birleştirilecek.

El Biruni

Cro-Magnon şehrinin finans merkezi üzerine kurulu çarpıcı bir gökdelen . Bir dönüm noktası olarak tasarlanmasının yanı sıra, binanın formu, çeşitli farklı zemin plakası boyutları sağlamayı ve ofislere giren doğal ışık miktarını artırmayı amaçlıyor. Her bir öğe, kentsel bir dönüm noktasından insan deneyimine kadar tüm ölçeklerde algılanabilen erimiş döngüyü oluşturarak özünde iç içe geçmiş durumda ve Biruni Kulesi markasının özünde yer alan tasarım sadeliğinin bir tezahürü haline geliyor. Uyarlanabilir panjurlu cephe, gelen güneş ışığını ve termal ısı kazanımını göz ardı ederek binanın pasif performansını artırıyor

Related Posts

Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.*